Awards won by our students


Sacred Heart is proud to say that our students have achieved glory and bagged several awards at both national and international level. 

The Sacred Heart Family is blessed with students who we envision, will one day, change the world.

We take great pride in the achievements of our students and consider every accolade to be a feather in our own cap.

Below are some of the awards that have been bagged by our students

International Awards

Award NameAchiever
Camlin Art Contest – International1st Prize Ms. Urmila Choudhary
Sacred Heart School was represented by him in HFH’s Young Leaders Build – Leadership Country Master Training ProgramMst. Ronit Gangwani
Guinness Book of World Records - Longest Cookie Dunking Relay Mst. Jatin Nimje
Mst. Harmesh Borikar
Mst. Paras Khushawa
Mst. Soham Shelar
Mst. Aditya Nirantar
Mst. Karun Brijwani
Guinness Book of World Records - Largest Roll ball LessonsMst. Aaditya Deshmukh
Mst. Manav Kukreja
Young World Painting CompetitionMst. Ahuja Darsh Anil

National Awards

Award NameAchiever
Awards at National level Music Competition 2017 affiliated to UNESCO Solo singing - Ms.Sanjuri Pathak (2nd prize)
Chairman Award solo singing - Ms.Riddhi Kadam
Chairman Award Solo Taal - Mst.Aryan Gada
Solo Taal - Mst. ShubhMajethia (2nd prize)
Solo Strings - Ms.Foram Majethia (3rd prize)
Solo Strings - Mst. Aditya Mehta (1st prize)
Solo Wind – Chairman Award Team Sonorus
Group Fusion - Team Sonorus (2nd prize)
Shiv Chhatrapati Sports Award In Fencing High State award by Govt. of MaharashtraMs. Snehal Pawar
State level Rally For River Award from Honorable Chief Minister of MaharashtraMs. Ishita Vatwani
Miss Mumbai Beauty Pageant Second Runner up.Ms. Simrithi Bathija
Royal India world Little Princess 2018 inRoyal India Universe Pageant,GurgaonMs. Savia Shete
Selection as an Expert in Paryavaran Dakshata Mandal,a renowned Environmental OganisationMr. Bharat Godambe
Participation in CII’s conference on Life Cycle AssessmentMs. Anju Unmesh
Mr. Bharat Godambe
Qualified from Maharashtra for Excelling in Community Leadership in NYS Leadership LeagueMs. Namrata Hotwani
Received the prestigious HT scholarship award 2017-18. Ms. Rutuja Balraj

State Awards

Award NameAchiever
AWIM Regional Olympics 2017 champions,by Mahindra & Mahindra LtdBhavya Hemnani
Soham Keswani
Jhanvi Matani
Siddhi Rochlani
Participatedin the ASP(Asset Summer programme) on The Maker of Internet of Things(IOT) at Manipal UniversityMst. Rajat Balraj
11 Sacred Heartians bagged Governor’s Award for Bharat Scouts & GuidesMs. MahekTekwani
Ms. Priyanka Bajaj
Ms. Khushi Jain
Ms. Manali Bhalerao
Mst. Sanskar Bhavnani
Mst. Parth Zope
Mst. Harsh Karale
Mst. Tejas Pawar
Mst. Aditya Kulkarni
Mst. Mohd. HussainKhatri
Mst. Harsh Mulchandani
Ravikiran Children’s Drama Competition Best Play – Hanumaan
Best Writer – Mr Suresh Shelar
Best Set – Mrs. Jyoti Pawar
Best Direction – Mr Suresh Shelar
Best Actress – Ms. Radhika Zankar
Certificate for Acting- Mst. Shivshaktidas Udassin
K.V Purohit State Level Drama CompetitionBest Makeup and Costume- Hanumaan
Best Set - Mrs. Jyoti Pawar
Maharashtra State BalaNatyaSpardhaBest Drama –Hanumaan
Best Makeup & Costume - Hanumaan
Best Actress - RadhikaZankar
Shri Kala Sanskar Balanatya Spardha Best Play - Hanumaan
Best actor - Shreyas Shinde
Best Actress - Radhika Zankar
Best Director - Mr. Sursh Shelar
Maharshtra Eikyavardhak Mandal, ChemburBest Play - Aa The Gya
Best Actor - Kunal Wable
Best Actress - Shreya Thite
Hindi Rashtrabhasha Vikas ParishadAdharsh Vidhyarthi Puraskar
Reshma Bipin Kataria
Pratik Parvin Patil
Camlin colour contest Group D
Ms.Urmila Choudhary(1st prize)
Ms.Nidhi Mangaonkar(Appreciation)
Ms. Gargi Dandagaval(Appreciation)
Group E
Ms.Riya Malaviya (1st prize)
Ms. Purwai Pathak(Appreciation)
Ms. Sonali Daryanani (Appreciation)
Camlin colour contestPari Vikram Panjwani
All India Children Art Competition Group B
Kor Jui Yogesh
Group C
Shetty Aishwani Vinesh
Sabakchandani Minal Amit
Singh sneha Rakesh
Swachh Bharat Art Competition Tanishka Ashok Purswani
Harlivkaur Joginder Khalsa
Tiya Dipesh Patel
/td>
Rangostav Coloring Competition Adhikari Ridhima Krunal
Drisukh Sunekh Jain
Anusha Anil Ramnani
Mudaliar Ridhima Anil
Bhawarthe Arya Balkrishna
Mahapur BalaChitrakala Spardha where 6000 students participatedMs.UrmilaChoudhary (3rd Prize)
Ms. Nikita Thadani (Consolation)

School Level Achievements

  • About 425 students have passed the Elementary and Intermediate Drawing Examinations.

  • About 320 students have passed Trinity Star Exams with Distinction